sobota, 17 czerwiec 2017 08:23

Altany czy pijalnia i melina???

Napisał
Oceń ten artykuł
(18 głosów)

...czyli OBSZAR O SZCZEGÓLNYM ZNACZENIU DLA ZASPOKOJENIA POTRZEB MIESZKAŃCÓW.

5. OBSZAR O SZCZEGÓLNYM ZNACZENIU DLA ZASPOKOJENIA POTRZEB MIESZKAŃCÓW

Nasza wieś ze względu na największy w okolicy zakład produkcyjny (Lubiana S.A.) jest w przeważającej części i w wielu aspektach życia wsią przemysłową. W zakładach porcelany pracuje, nie rzadko z pokolenia na pokolenie, wielu mieszkańców Łubiany. Aby oderwać się od trudu codziennej pracy mieszkańcy często wypoczywają nad jeziorem Granicznym. Jest to miejsce nieco oddalone od fabryki porcelany i zgiełku ruchu samochodowego. Przed laty dojście do jeziora wyznaczało wiele ścieżek jednak wraz z rozbudową kolejnych domostw dostęp do jeziora stawał się coraz to bardziej ograniczony. Aktualnie, jedyne publiczne dojście do jeziora i gminnej plaży stanowi ulica Jeziorna. Z powodu szczególnego znaczenia tego miejsca dla mieszkańców Łubiany podjęto decyzję o wybudowaniu alei spacerowej prowadzącej do plaży przy jeziorze Granicznym, gdzie chcielibyśmy stworzyć miejsce do spotkań, np. altanki, miejsce na ognisko. Miejsce to jest także opisane poniżej w planie zadań inwestycyjnych. 

to cytat z Planu Odnowy Wsi Łubiana na Lata 2012-2020 ze strony 30 - [LINK do planu]

Tymczasem na portalu społecznościowym mieszkańcy alarmują:

"Altany czy pijalnia i melina???"

Od samego początku głosiłem, że to chybiony pomysł i marnowanie pieniędzy. Że bez zabezpieczenie będzie to dewastowane i wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem. Niestety. Nikt mnie nie słuchał. Zwołano nawet specjalne Zebranie Wiejskie w sprawie zmiany planu, aby dodać zapis, że to miejsce o SZCZEGÓLNYM znaczeniu:  "Wprowadzenie zmiany jest konieczne, aby móc ubiegać się o dofinansowanie w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW na lata 2007 – 2013 zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008 roku z późniejszymi zmianami." - [LINK do sprawozdania z zebrania]

Gdyby słuchano mnie od początku i założono tam prąd kupiłoby się kamerę i problemu aż takiego by nie było. Miałem nawet załatwiony internet do przesyłania obrazu.

Skoro już altany powstały, choć nadal uważam to za porażkę, podjąłem wyzwanie aby pobudzić je do życia. Niebawem powstanie plac zabaw. Zaplanowałem również zadaszoną scenę, na którą już powoli zbieram środki (licytacja talerza - LINK). Jest już gotowy projekt. W trakcie realizacji jest również doprowadzenie zasilania (nie wiem niestety na jakim to już jest etapie). Organizuję tam festyny - najbliższy już w przyszłą sobotę a kolejny 15 lipca. Jeszcze gdyby planowany szlak "Kajakiem Przez Pomorze" miał właśnie przystań przy pomoście z wykorzystaniem altan a nie jak planuje się kolejną inwestycję altany i przystań za starą szkołą to już powoli zaczęło by spełniać swoją rolę. 

Na zakończenie może tylko taki mały apel.

Jak widzicie coś niedobrego co dzieje się na altanach wystarczy jeden telefon czy to policję, straż gminną. Może służby zareagują i uda się nasze mienie uchronić.

Altany zostały wczoraj sprzątnięte przez pracownika społecznie-użytecznego ale nie tym rzecz polega, żeby głównym jego zadaniem była ul. Jeziorna i altany bo we wsi jest masa innej pracy do wykonania.

Marcin Żurek

 

 

 

Projekt placu zabaw i sceny - kliknij aby powiększyć. Szczegółowy projekt do wglądu u mnie

 

 

 

 

Czytany 1154 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 czerwiec 2017 10:24
Komentarze   
 • +6

  # ale ubaw 2017-06-18 10:56

  MIESZKANKA hahah. Chyba mieszkaniec. W dodatku Jeziornej czyli młody słodki i to jego słodkie ciągłe gadanie że to aleja spacerowa. słodki u ciebie i tak nikt nie będzie kupował i zrób porządek ze swoją meliną.mamy dość ciągłego słuchania k.... i h.... Chciałeś altanki to idź i pilnuj.
  Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 • +8

  # spacerowicz 2017-06-18 08:48

  oczywiście, że pijalnia i melina
  Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 • -8

  # MIESZKANKA 2017-06-17 19:33

  Panie Sołtysie-wiaty nad jeziorem to bardzo trafne przedsięwzięcie ! Tak na prawdę to Pan powinien o nie w miarę dbać, bo leży na terenie naszego Sołectwa a kto jest jego " KRÓLEM" to wszyscy już wiemy. Chce być Pan widocznym bez żadnej odpowiedzialnoś ci!!! Może lepiej w porozumieniu z drugim radnym spowodować częstsze i obligatoryjne kontrole tego obiektu przez Straż Gminną!!! to chociażby minimum konkretu!!!
  Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
  • +5

   # Sołtys 2017-06-18 08:04

   Cytuję MIESZKANKA:
   Panie Sołtysie-wiaty nad jeziorem to bardzo trafne przedsięwzięcie! Tak na prawdę to Pan powinien o nie w miarę dbać, bo leży na terenie naszego Sołectwa a kto jest jego " KRÓLEM" to wszyscy już wiemy. Chce być Pan widocznym bez żadnej odpowiedzialnoś ci!!! Może lepiej w porozumieniu z drugim radnym spowodować częstsze i obligatoryjne kontrole tego obiektu przez Straż Gminną!!! to chociażby minimum konkretu!!!


   Mieszkanko. Każdy ma prawo do swojego zdania. Wiaty może i trafione ale w takiej opcji jak powstały bez wzięcia pod uwagę ważnych, bardzo ważnych sygnałów, jak dziś widać jakie są skutki ich nie wdrożenia - są PORAŻKĄ. Sugerujesz większą kontrolę. To może trochę wiedzy - uświadomienia.

   1) Jest to najczęściej kontrolowane miejsce w Łubianie.
   2) Jest to najczęściej sprzątane miejsce w Łubianie.
   3) Jest to najczęściej demolowane miejsce w Łubianie.
   4) Straż Gminna to dwóch funkcjonariuszy na całą gminą czyli na 36 sołectw, 56 miejscowości, 700 km dróg, setki obiektów, 15.000 mieszkańców.....
   5) Czy ja chcę być widocznym? Nie czuję takiej potrzeby
   6) i na sam koniec. Obiekt ten jak pkp, orlik, stadion, place zabaw czy kąpielisko jest jak jeden z wielu obiektem pod opieką Zakładu Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna zbudowanym dla nas mieszkańców i jeśli my nie chcemy o to dbać to 24h/dobę i pies nie pomoże.

   Jedyna opcja, która nie tyle co uchroni, ale pozwoli po dewastacji przywrócić normalność to monitoring w celu odnalezienia sprawcy i pociągnięcie do odpowiedzialnoś ci karno-finansowe j.

   Możemy tak się przekomarzać w nieskończoność ale kultury osób niszczących nie nauczymy.


   Możemy też zobligować Wójta bo przecież dzieje się to na terenie zarządzanej przez niego gminy.
   Możemy też wszystko zlikwidować i nie robić nic. Wszędzie tylko wylać asfalty bo tego raczej nie zniszczymy.
   Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 • +10

  # patrzący z fotela 2017-06-17 15:27

  Panie Sołtysie może kamerkę ustawić?
  Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
  • +5

   # Sołtys 2017-06-17 16:56

   Cytuję patrzący z fotela:
   Panie Sołtysie może kamerkę ustawić?

   Kamerkę to możemy sobie ustawić. Nawet atrapę z migającą lampką. Przynajmniej do czasu jak doczekamy się tam kiedyś prądu bo inaczej nie ma opcji
   Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 • +7

  # MASAKRA 2017-06-17 15:13

  Kto chciał te altany tam ustawić? One kosztowały kilka set tysięcy złotych i co z nich zostanie za kilka lat? Nikt ich nie pilnuje a tam zbiera się towarzystwo i harcuje, dramat!
  Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
  • +5

   # Sołtys 2017-06-17 17:02

   Cytuję MASAKRA:
   Kto chciał te altany tam ustawić? One kosztowały kilka set tysięcy złotych i co z nich zostanie za kilka lat? Nikt ich nie pilnuje a tam zbiera się towarzystwo i harcuje, dramat!

   Kto chciał ustawić? Śmiało mogę stwierdzić, że to my - mieszkańcy. A czemu? A temu, że jak był tworzony plan odnowy to nie było zbyt wielu chętnych w tym uczestniczyć i jak dochodziło do realizacji nie przyszliśmy na zebranie i nie podjęliśmy rozmowy. Zebranie było tylko w tej sprawie. Była garstka ludzi i wyszło jak wyszło, więc dziś wszyscy, włącznie ze mną, ponosimy za to odpowiedzialnoś ć. Teraz już za późno na płacz. Teraz trzeba się pozbierać i to ogarnąć ale pierwsza rzecz to PRĄD. Nie zdziwię się jak jesteśmy jedyną wsią, która robi imprezy z agregatem prądotwórczym. W dodatku prywatnym.
   Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz
REGULAMIN:
1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu,
2. Stosujemy zasady poprawnej polszczyzny.
3. Nie piszemy całych zdań wielkimi literami.
4. Nie używamy wulgaryzmów.
5. Nie obrażamy nikogo.
6. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu solectwolubiana.pl stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.
7. Nie przestrzeganie regulaminu karane będzie banem.
Kod antyspamowy Odśwież

Facebook

 

Łubiana w Internecie